Czym jest Hackathon?

Hackathony są wydarzeniami skierowanymi do osób zajmujących się tworzeniem oprogramowania i można je inaczej nazywać maratonami programistycznym. Ich uczestnicy zbierają się np. hali targowej i tworzą zespoły, które mają za zadanie stworzyć oprogramowanie związane z tematem przewodnim. Mimo, że większość uczestników to Frontendowcy lub Backendowcy, to nie trudno znaleźć osoby zajmujące się sztuczną inteligencją, UX/UI czy DevOpsem. Czas na stworzenie rozwiązania zawsze jest ograniczony, np. 24 godziny. W związku z pandemią koronawirusa, popularność ostatnio zdobyły także hackathony online. Dzięki temu mogą one się odbywać bez konieczności spotykania się dużych grup ludzi.

Jak wyglądają przygotowania do hackathonu?

Pierwsze przygotowania do hackathonu rozpoczynają się jeszcze przed oficjalnym startem wydarzenia, wraz z ogłoszeniem jego problematyki. Pozwala to utworzyć zespół i poczynić pewne ustalenia wcześniej, by nie tracić go w trakcie samego hackathonu. Podstawowym pytaniem zawsze jest co chce się stworzyć w ramach tego eventu. Proces przygotowawczy warto zacząć od wybrania kategorii, w której chce się konkurować. Organizatorzy oprócz problemu przewodniego z reguły podają kilka kategorii, w których można konkurować z innymi, np. ekologia, edukacja czy bezpieczeństwo. Czasami oprócz takich ogólnych kategorii są także zadania od partnerów wydarzenia. Polegają one na rozwiązaniu bardziej konkretnego problemu, często związanego z działalnością danej firmy. Po burzy mózgów i wymyśleniu, co chce się stworzyć, przychodzi kolejny równie ważny etap, jakim jest wybór technologii. Wybór ten musi być podyktowany umiejętnościami wszystkich członków zespołu. Nie należy więc np. wybierać frameworka, który pozwala tworzyć świetne aplikacje webowe, ale nie zna go większość zespołu. Czas trwania hackathonu jest ograniczony, więc nie warto go tracić na rozwiązywanie problemów, które by nie wystąpiły, gdyby wybrało się technologię, z którą ma się więcej doświadczenia.

Dlaczego warto brać w nich udział?

Hackathon to także nagrody. Nierzadko nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych zespołów liczone są w tysiącach złotych. Jednakże nawet jeśli twój zespół nie wygra żadnej nagrody pieniężnej, to zdobędziecie bezcenne doświadczenie. Będziecie wiedzieć, jakich umiejętności wam brakowało i jakie braki warto uzupełnić, by tworzyć lepsze projekty w przyszłości. Ponadto, twoje portfolio poszerzyło się o kolejny projekt, w którym uczestniczyłeś. Możesz go wpisać do CV i pochwalić się nim podczas następnej rozmowy o pracę. Nie wiadomo czy nie będzie on tym kluczowym czynnikiem, który przekona rekrutera do twojej osoby. Dodatkowo nikt nie zabrania rozwijać stworzonego projektu we własnym zakresie po hackathonie i stworzyć z niego naprawdę niesamowity projekt, którego podstawy są już zakodowane.

Artykuł pochodzi ze strony: https://blog.akai.org.pl