Kapitan HACKathON. Nazwa wydarzenia łączy w sobie morski klimat i zapowiedź dobrej zabawy. Do udziału w Konkursie zaprosimy Studentów, oraz kołobrzeską młodzież ze szkół średnich i szkół podstawowych. Jesteście gotowi? Już wkrótce szczegóły i materiały do pobrania.

Czym jest Hackathon?

Hackathon (czasem maraton projektowania lub hackaton) – wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem

Konkursy online i hackathony to koncepcja coraz częściej stosowana przez największe przedsiębiorstwa. Hackathony organizuje m.in. Coca-ColaSamsungMcDonald’sFordToyotaHewlett-Packard.

Podczas trwania niektórych hackathonów uczestnicy muszą skupić się na jednej dziedzinie związanej z projektowaniem (np. język oprogramowaniasystem operacyjny, tworzenie aplikacji). W innych przypadkach nie ma żadnych ograniczeń dotyczących tworzonego oprogramowania.

Hackathony zazwyczaj rozpoczynają się od prezentacji wydarzenia, oraz specyfikacji problemu. Następnie uczestnicy proponują swoje pomysły oraz tworzą drużyny na podstawie własnych preferencji oraz zdolności. Kolejnym krokiem jest już praca nad projektem, która może odbywać się gdziekolwiek, a czas na wykonanie zadania może trwać od kilku godzin do kilku dni. Pod koniec trwania maratonu poszczególne grupy prezentują wyniki swojej pracy, która oddawana jest pod ocenę sędziom. Podczas wielu hackatonów ława sędziowska składa się z organizatorów wydarzenia oraz sponsorów.

Konkursy odbywają się w dwóch formach – hackathonów oraz drogą online.

Konkursy online polegają na samodzielnym napisaniu projektu i nadesłaniu go organizatorom w wyznaczonym terminie, dzięki czemu dają szansę na dokładniejsze dopracowanie projektu przed przekazaniem go pod ocenę jury. Taka forma konkursu pozwala również na udział szerszego grona osób – odległość i kwestie logistyczne nie są ograniczeniem.

Uczestnicy zazwyczaj otrzymują nagrody pieniężne.

A w jakiej formie zostanie zorganizowany Kapitan Hackathon? Regulamin, scenariusz i dokumenty zgłoszeniowe już wkrótce!